Home Theater Center
مرکز بررسی سیستم های صوتی و تصویری

Deadpool Blu-ray Review

 Deadpool Blu-ray

از نظر من "Deadpool" یکی از جذاب ترین و متفاوت ترین فیلم های سرگرم کننده کمپانی مارول امسال بود. شاید یکی از جذابیت های ددپول در این باشه که اولین فیلم اَبَر قهرمانی مارول با درجه سنی R است. واقعاً هم خسته شدیم از بس که ساخته های مارول "پاستوریزه" دیدیم! به هر حال با استقبالی که از این فیلم شد, مخصوصاً بخش اگشن و درجه سنی مخصوص بزرگسال آن فکر می کنم فیلم های اَبَر قهرمانی درست و حسابی بیشتری در آینده خواهیم دید. خیلی زود بریم ببینیم ددپول در صدا و تصویر چی برای گفتن دارد:

تجهیزات تست:

نمایشگر سامسونگ 

65HUC9990 Curved

پری آمپلی فایر یاماها

CX-A5000

پاور آمپلی فایر یاماها

MX-A5000

بلوری پلیر

OPPO 105D

مجموع کابل ها

Wireworld

مجموعه بلندگوها فوکال سری 800 و الکترا 1038

ساب ووفر

SVS PB13-Ultra

 تصویر در نسخه بلوری ددپول میتونست خوش رنگ و لعاب تر از اینی که هست باشه, این میزان استفاده از فیلترهای سرد برای فضای فانتزی فیلم لازم نبود! من دوست داشتم رنگ های گرم تر و با عمق سیاهی بیشتری میدیدم. تا کنتراستی که برای لذت بیشتر از دیدن تصویر در فضای ددپول لازم بود ببینم.

میزان جرئیات سوژه ها در نسخه عادی بلوری بسیار عالی است, بافت پارچه و پوست جزئیات کاملی مخصوصاً در نماهای بسته به بیننده نشان میده, از بهترین ها نیست اما رضایت بخش است. که حتما در نسخه 4K این میزان از جزئیات اگر در مراحل فشرده سازی خراب نشه! قطعاً بیشتر و برجسته تر هم خواهد بود.

در صحنه های اگشن فیلم که همراه میشه با تصاویر CGI گرین اذیت کننده ای ندارم و تقریباً تصویر کاملا تمیز است. در قسمت های داستانی فیلم یکم میزان گرین ها بیشتر میشه, که باز هم بسیار دونه ریز (این اصطلاح گرین دونه ریز از مهندس تقوی عزیز یاد گرفتم ) هستن و اصلا اذیت نمیکنن.

در کل تصویر فیلم ددپول اذیت کننده نیست, اما نمیشه هم خیلی ازش لذت برد, حتما اگر کنتراست و عمق رنگ قوی تری داشت بسیار بروی نمایشگر های درست و حسابی که درست هم "کالیبره" شده تصویر جذاب تر بود.

صدا: DTS-HD Master Audio 7.1

بی شک جذاب ترین بخش تست بلوری ددپول بروی سیستم های سینمایی همین بخش صداش هست. صدای DTS-HD در این فیلم در بین بهترین های وضوح صدا قرار خواهد گرفت و بی شک در بالای این جدول می ایستد. نمیتونم بگم این فیلم از لحاظ میکس و صدا گذاری در کلاس کارهای مثل "Lone Survivor" و "Transformers" و بسیاری دیگر از خوب های صدای سینمایی قرار داد, چرا که در این فیلم مثل ترانسفورمرز در کانال های صدا و مخصوصاً چهار کانال ساراند داستان گفته نمیشه, یکی دیگه از مثال های که میتونم بزنم نسخه بلوری "Super 8" هست. در ددپول در کانال های ساراند جریانی از  اتفاقات قبل از به تصویر کشیده شدن شنیده نمیشه و همه چیز لحظه ای است!

اما این لحظه ای بودن به حدی سریع و با DSP وحشتناک اجرا میشه که فقط میشه ازش لذت برد. اولین شوک صدا در ابتدایی فیلم و حرکت چهار ماشین از پشت سر شنیده میشه که دقیقاً هر ماشین برای یکی از چهار کانال ساراند برنامه ریزی شده است. ماشین ها هر کدوم به ترتیب از یکی از کانال های ساراند وارد تصویر میشه و میرن به کانال مرکز و این عالیه.

درخشان ترین بخش از صدای این فیلم در کانال مرکز است, قدرت و وضوح افکت ها, دیالوگ ها و موزیک در کانال مرکز بی نظیر است و به جرات میگم یکی از بهترین ها در کانال مرکز تا به امروز همین ددپول است. گفتگو و بخش های که شخصیت اصلی روایت میکنه قدرت و وضوح صدا عالیه, بی اندازه عالیه. در چند صحنه ابتدایی و انتهایی فیلم به جای افکت های ساختگی از تک نوازی "درام" استفاده شده که دقیقاً هم بروی کانال مرکز تنظیم شده است, بی نظیره و فقط باید تست کنید تا متوجه بشید من چی میگم.

یکی دیگه از بخش های بسیار خوب این فیلم در نسخه بلوری کانال LFE است, صدای باس به لطف فرمت dts به شدت تفکیک شده و تاثیرگذار است. نه خیلی لود سنگین الکی داریم که از جزئیات صدا کم کنه و ذهن هم خسته کنه و نه صدای فرکانس پایین ترکیب شده با دیگر افکت ها می شنویم. صدای کانال LFE در این فیلم کاملا کنترل شده, گاهی سنگین و گاهی ملایم  و به جا است.

بنظرم باز هم اوج جذابیت صدا در ددپول در سکانس درگیری ابتدایی فیلم است, در همین سکانس های اولیه چند شلیک فوق العاده داریم که من موج حرکت گلوله از پشت سرم تا کانال های اصلی احساس کردم, فیلم "Wanted" یادتون هست, موج حرکت گلوله میدیدیم؟ در این ددپول میشه این موج حس کرد, اینقدر که در Hand to Hand قوی کار شده, قشنگ احساس می کنید گلوله از کانال های ساراند شلیک میشه و میاد از جلوی چشم شما و از وسط سالن وارد یکی از کانال های اصلی جلو میشه! این هم در این فیلم عالیه. میتونم بگم در یک صحنه چیزی از حرکت گلوله ها در فیلم Lone Survivor کم نداشت. البته این کجا و آن کحا, Lone Survivor همچنان تنها فیلمی هست که من تا به امروز در صدا بهش تاج طلایی دادم.

در آخر من بلوری و یا نسخه UHD بلوری فیلم ددپول برای دموهای سینمایی مخصوصاً در صدا توصیه می کنم. ( اگر نسخه UHD تهیه کنید یک نسخه بلوری نرمال هم شامل میشه که فعلا برای پلیرهای رایج و به زودی برای پلیرهای UHD یک خرید ایده ال تر بحساب میاد )

تصویر

صدا

ارسال نظر

1.کاربران سایت باید هنگام ارسال دیدگاه از کلمات مناسب استفاده کنند. در صورت مشاهده‌ی کلمات رکیک و نامناسب، پیغام کاربر حذف شده و در صورت تکرار، نام کاربری و IP وی مسدود می‌شود.
2.لطفا در هنگام پاسخ دادن به سوالات از به کارگیری الفاظ و جملاتی تحقیرآمیز که باعث دلسردی کاربر سوال کننده شود خودداری کنید.


ورود اعضاء