Home Theater Center
مرکز بررسی سیستم های صوتی و تصویری

IMAX یا Dolby Cinema

Dolby CinemaDolby Cinema 2Dolby Cinema 3

مجموعه AMC بزرگترین و پیشرفته ترین سالن های سینمای را در سراسر جهان در اختیار دارد, یک کمپانی آمریکایی که در سال های اخیر در اروپا و حتی آسیا سالن های بسیار پیشرفته با آخرین فناوری روز صدا و تصویر طراحی و ساخته است. AMC تنها از تکنولوژی کمپانی Dolby در سالن های خود استفاده می کند. آخرین و جدید ترین سالن های مجموعه AMC سالن های Dolby Cinema است, دالبی سینمارو با سینمای دالبی اشتباه نگیرید! سالن های Dolby Cinema به این معنی است که این سالن مجهز به Dolby Atmos و Dolby Vision و همچنین طراحی آکوستیکی با استاندارد کمپانی دالبی است. چیزی شبیه به سالن های IMAX که در طراحی سالن و سیستم صدا و تصویر کاملا اورجینال هستن, سالن های دالبی سینما هم کاملا یکپارچه و توسط دالبی طراحی و کالیبره می شود. سالن های دالبی سینمارو نمیشه از لحاظ کیفیت صدا و تصویر با سالن های MAX مقایسه کرد.

خوشبختانه در چند وقت اخیر موفق شدم چند فیلم رفرنس در صدا و تصویر همزمان در سالن های IMAX و Dolby Cinema تست و با هم مقایسه کنم, و بیشتر با تفاوت های صدا و تصویر در این دو فرمت سینمایی فوق العاده مدرن آشنا بشم, فیلم های مثل Avengers: Infinity War , Rampage و Tomb Raider هر سه فیلم تجربه ی فوق العاده ای در صدا و تصویر برای من داشتند. (خدارو شکر می کنم برای امکاناتی که در اختیار دارم)

به همان اندازه که در لحظه ورود به سالن IMAX از عظمت پرده شگفت زده می شوید, در ورود به سالن Dolby Cinema از زیبای و شکل طراحی این سالن ها شگفت زده خواهید شد! نور پردازی, طراحی سالن, کیفیت صندلی ها و... همگی در اوج زیبای و شکوه ساخته شده اند و به واقع که سالن های دالبی سینما های اند است.

 صندلی های سالن های دالبی سینما چرمی با امکان تنظیم پشتی صندلی, جای پا و ماساژور کمر هستند, سالن کاملا وکیوم شده است, از لحظه ورود به سالن احساس می کنید در اتاق ساکت یک استودیو ضبط قرار گرفتید, که صدای نفس های خودتو هم می شنوید, کوچکترین صدای که تماشاگران ایجاد می کنن به راحتی شنیده می شود, به همین دلیل در سالن های Dolby Cinema amc به هیچ عنوان اجازه بردن هیچ گونه خوراکی حتی "پاپ کورن" هم ندارید, فقط به دلیل آکوستیک و سکوتی که در سالن است.


تبلیغات: مجموعه آکوستیک عرضه کننده محصولات صدا و تصویر های فای و های اند در ایران...


نسبت تصویر در دالبی سینما مثل پرده های استاندارد 2.40:1 است, در صورتی که در فرمت IMAX نسبت تصویر 1.9:1 است, و این یعنی بروی پرده IMAX تصویر 26 درصد کامل تر از دالبی سینما نمایش داده می شود. اما شاید این تنها برتری فرمت IMAX بر دالبی سینما باشد.

در دالبی سینما هم مثل IMAX with Laser از دو لیزر پروژکتور 4K برای نمایش تصویر استفاده می شود, که در نتیجه بروی پرده تصویری با وضوح 8K نمایش داده می شود. اگر کنتراست تصویر بهترین و گرون قیمت ترین ویدئو پروژکتورهای خانگی را در بالاترین مدل 200,000:1 داشته باشیم (در بهترین مدل) کنتراست تصویر بروی پرده Dolby Cinema عددی برابر با 1,000,000:1 است, که فقط اگر علاقمند به ویدئو پروژکتور باشید, معنی و بزرگی این عدد را برای کنتراست تصویر درک خواهید کرد.

رزولوشن 8K خارق العاده ست, واقعاً تجربه ای که فقط باید تجربش کرد... گستره داینامیکی و عمق رنگ سیاه بروی پرده دالبی سینما به واقع یک گراند رفرنس حقیقی است, سیاه جوهری عمیق تر از نمایشگرهای OLED بروی پرده ای عریض می بینید که خیره کننندست, تجربه ای بی نهایت از کنتراست و عمق رنگ های درخشان که بسیار عمیق تر از آن چیزی است که در این لحظه بهش فکر می کنید.

صدا در سالن های دالبی سینما Dolby Atmos است, اما نه دالبی ادموس 7.1.4 که ما در خانه داریم, به قول مهندس سالن AMC شهر هامبورگ صدای دالبی ادموس 7.1.4 برای ما صدای سنتی بحساب میاد, صدای دالبی ادموس در سالن های دالبی سینما به صورت 32.2 کانال با 128 اسپیکر پخش می شود, سالن های دالبی سینما از سه کانال مرکز استفاده می کنند, درست مثل سیستم صدای SDDS سونی, سه کانال مرکز و دو کانال اصلی چپ و راست و 10 عدد ساب ووفر 18 اینچی کانال های پشت پرده را تشکیل میدن, و دیگر کانال ها شامل ساراندهای کناری, پشت سالن و همچنین کانال های سقفی هستند, هر کدوم از کانال های ساراند در دالبی سینما مجزا است, و هیچ گونه یکپارچگی در ساراندها وجود ندارد, افکت ها می توانند از یک کانال ساراند در یک لاین به کانال کناری منتقل بشن, این یعنی داشتن صدای کانالیزه به معنای واقعی, کانال های سقفی هم مجزا هستن و هر بلندگو می تواند افکت مربوط به خود را اجرا کند, این سیستم صدا گذاری پیچیده تجربه منحصر به فرد و بی نظیری را برای تماشاگران علاقمند به صدا و تصویر ایجاد می کند.

در سالن های دالبی سینما چهار یونیت ساب ووفر که هر کدام شامل دو ووفر 18 اینچی می شود را بروی سقف داریم, و 10 ساب ووفر 18 اینچی پشت پرده و در مرکز پرده نمایش. بی شک و بی شک تجربه صدای کانال LFE در سالن های دالبی سینما یک تجربه ی کاملا متفاوت و جدید حتی برای دوستانی هست که تجربه ی IMAX دارن, فشار صوتی که از ساب ووفرهای روی سقف به تماشاگران وارد می شود, قلب بیننده از سینه بیرون می کشد, دقت و DSP صدای فرکانس پایین به دقت سالن های IMAX است, و به هیچ عنوان نمیشه محل و منطقه ی انتشار صدارو تشخیص داد, همان احساسی که در IMAX دارید با یک فشار صوتی سنگین از سقف ترکیب کنید! (باید تجربه کنید تا متوجه بشید) در سالن های استاندارد فرکانس ناحیه باس نهایت تا 45 هرتز و در سالن های THX تا 40 هرتز پایین میاد, در حالی که در IMAX و دالبی سینما ما فرکانس پاینی تا 23 هرتز داریم, با این تفاوت که در دالبی سینما فشار صوتی بیشتری از IMAX را تجربه می کنیم.

speakers dolby

در سالن های دالبی سینما از نسل جدیدی بلندگوهای سینمای استفاده می شود, بلندگوهای که دیگه از هورن برای پخش فرکانس های بالا استفاده نمی کند, و به جای هورن از تیوتر های "نواری" به تعداد بیشتر استفاده شده است. در تصاویر ابتدای مطلب نوارهای قرمز رنگ بروی دیوار و سقف همگی بلندگوهای ساراند هستن, ملاحظه می کنید شکل و ظاهر این بلندگوها با آنچه در سالن های استاندارد استفاده می شود کاملا متفاوت است. دلیل عدم استفاده از هورن های کلاسیک برمیگرده به تعداد زیاد بلندگوها و زاویه باز انتشار موج توسط هورن ها, از طرف دیگه برای کانال های سقفی سالن نمیشه از هورن استفاده کرد, چرا که باید افکت های سقفی کاملا مستقیم و با زاویه بسته منتشر بشن, و اگر از هورن در ساراندها استفاده بشه, به دلیل تعداد کانال ها ساراند یک لایه ماسکه کننده صدا بین کانال های ساراند دیوار و سقف ایجاد می شود و چند مورد دیگر که الان نمیخوام آلمانی بازی دربیارم و دو ساعت هر چیز کوچیکی توضیح بدم!

برند IMAX برای رقابت با دالبی سینما دست به تغییراتی اساسی زده است, اولین آن استفاده از دوربین های کمپانی ARRI است, دوربین ALEXA 65 اولین دوربین دیجیتال این برند با استاندارد IMAX است, که برای اولین بار در دو قسمت آخر از "Captain America" مورد استفاده قرار گرفت.

IMAX برای سیستم صدا هم تغییرات اساسی را در نظر دارد, به زودی تمام سالن های IMAX به سیستم صدای 11.1 کانال مجهز خواهند شد, و همچنین فیلم های که برای نمایش در سالن IMAX آماده سازی می شوند, با صدای 11.1 کانال صداگذاری خواهند شد, (هنوز کمپانی IMAX مشخص نکرده در فرمت جدید صوتی مثل گذشته از فناوری اختصاصی خود استفاده خواهد کرد, یا از دیگر برندهای شناخته شده مثل دالبی, dts یا Auro کمک خواهد گرفت) به هر حال تغییراتی که برای حفظ جایگاه اول و رفرنس بودن سالن های IMAX بسیار لازم است.

دنیای صدا و تصویر هر سال در حال تغییر است, و ما علاقمندان به صدا و تصویر باید برای تجربیات جدید هزینه و برنامه ریزی کنیم, نمیشه پای کامپیوتر نشست و با خوندن مطالب من و امثال من IMAX یا Dolby Cinema تجربه کرد! میدونم با شرایط اقتصادی حاظر سفر به خارج از کشور  بسیار سخت است, اما باید از بعضی از سرگرمی ها و شاید بسیاری از خواسته هاتون در طول سال بزنید, تا آنچه من در این سایت می نویسم خودتون تجربه کنید, (اگر واقعاً عاشق صدا و تصویر هستید) بیش از ده ساله که یادتون دادم آدم هارو برای خودتون در هیچ زمینه ای رفرنس نکنید, و فقط مسیر و خط از من و امثال من بگیرید, و خودتون برید و صدا و تصویر تجربه کنید.

خوش باشید

موارد مرتبط:

سینماهای MAX یا IMAX

سینماهای 4DX

نظرات   

 
-8 #81 وحیدو در تاریخ: چهارشنب 10 مرداد 1397 ، ساعت 09:05 ب ظ
سلام
این کنفرانس آموزشیتون چی شد ؟!
برگذار کنین
برگذاری اون حتی اگر مطالبش هم در مورد مقدمه باشه خیلی عالیه و برای همه جذابه
خیلی عالیه
نقل قول | گزارش به مدیر
 
 
+13 #82 بهرنگ در تاریخ: پنج شنبه 11 مرداد 1397 ، ساعت 04:05 ق ظ
نقل قول از وحیدو:
سلام
این کنفرانس آموزشیتون چی شد ؟!
برگذار کنین
برگذاری اون حتی اگر مطالبش هم در مورد مقدمه باشه خیلی عالیه و برای همه جذابه
خیلی عالیه

سلام

الان جامعه ی صدا و تصویر ایران فقط به همین سمینار نیاز داره!

نه این که محصولات روز دنیا با قیمت جهانی و دلار ۲ سال پیش ریخته تو انبارها و فروشنده ها با مشتری هاشون تماس میگیرن که بشتابید برای تخفیف های رویای... دلار ارزونه و حال مردم خوبه،

گارد ویژه کنار خیابون ها صف نکشیدن، تو مراکز خرید اعتصاب نیست کالاهای مصرفی با تخفیف های ویژه و جوایز گرون قیمت عرضه میشه و.............. .. منم این وسط سمینار بزارم، جهت بالا بردن دانش مخاطب صدا و تصویر!
نقل قول | گزارش به مدیر
 
 
+1 #83 شاهرخ در تاریخ: پنج شنبه 11 مرداد 1397 ، ساعت 03:05 ب ظ
سلام

امروز ظهر اقای ریاحی تشریف اوردن تی وی من کالیبره کردن با هزینه بسیار مناسب.

از کارشون واقعا راضی هستم و خواستم در این سایت ازشون تشکر کنم.
نقل قول | گزارش به مدیر
 
 
0 #84 امیرعلی در تاریخ: جمعه 12 مرداد 1397 ، ساعت 04:05 ق ظ
سلام جناب برزین عزیز

تفاوت بین فرمت دالب ادموس با dts-X در صداگذاری در چی هست؟
نقل قول | گزارش به مدیر
 
 
+3 #85 بهرنگ در تاریخ: جمعه 12 مرداد 1397 ، ساعت 04:05 ق ظ
نقل قول از امیرعلی:
سلام جناب برزین عزیز

تفاوت بین فرمت دالب ادموس با dts-X در صداگذاری در چی هست؟

سلام

مهم ترین تفاوت در صداگذاری بین این دو فرمت، ۱۲۸ کاناله بودن دالبی ادموس است.

در صورتی که در dts-X تا ۱۸۰ کانال صوتی می توان داشت.
نقل قول | گزارش به مدیر
 
 
+5 #86 amir در تاریخ: جمعه 12 مرداد 1397 ، ساعت 09:05 ق ظ
سلام آقای برزین.وقت بخیر....
خوبید؟
قربان نظرتون در مورد محصولات اکوستیک دکونیک چیه؟؟ آیا پیشنهاد میکنید یا برند دیگه ایی رو تایید میفرمایید؟؟؟
چون متاسفانه در ایران دیگه محصولات خوبی مثل دیکوستیک گیر نمیاد و باید با همین تولیدات داخلی در این زمینه بسازیم.....!!!
ممنون....
نقل قول | گزارش به مدیر
 
 
+6 #87 بهرنگ در تاریخ: جمعه 12 مرداد 1397 ، ساعت 06:05 ب ظ
نقل قول از amir:
سلام آقای برزین.وقت بخیر....
خوبید؟
قربان نظرتون در مورد محصولات اکوستیک دکونیک چیه؟؟ آیا پیشنهاد میکنید یا برند دیگه ایی رو تایید میفرمایید؟؟؟
چون متاسفانه در ایران دیگه محصولات خوبی مثل دیکوستیک گیر نمیاد و باید با همین تولیدات داخلی در این زمینه بسازیم.....!!!
ممنون....

سلام
ممنونم بله عالیم

اتفاقا من برای شرایط اتاق های شنیداریمون، با خرید جاذب های گرون خارجی آنچنان موافق نیستم!

همین که با همین برندهای ایرانی بتونیم کمی شرایط یازتاب های اتاق کنترل کنیم کافیه...
نقل قول | گزارش به مدیر
 
 
+4 #88 پارسا در تاریخ: شنبه 13 مرداد 1397 ، ساعت 10:05 ب ظ
فردای بازار صدا و تصویر چه خواهد شد؟ قراره چی بشه؟

چند وقت دیگه موجودی انبارها تموم بشه تکلیف یه علاقمندی که با ۵ تومن ۱۰ تومن برنامه داشته سیستم بخره چی میشه؟
نقل قول | گزارش به مدیر
 
 
+3 #89 ستار در تاریخ: شنبه 13 مرداد 1397 ، ساعت 10:05 ب ظ
داشتم تو نت طنز نقطه چین نگاه می کردم‌ یادتون هست؟ بعد پاورچین پخش شد. آقای پیردوست مغازه صوتی و تصویری داشت تبلیغ سامسونگ بود.

مشتری اومد تلویزیون ۲۱ اینچ قیمت کرد ۱۹۰ هزار تومن گفت بزرگه ۳۴ چند گفت ۴۹۰ هزار تومن.

یادم پروژکشن سامسونگ ۱ میلیون ۲۰۰ بود. الان ایفون X شده ۱۵ میلیون.

دلار ۹۰۰ تومن بود.
نقل قول | گزارش به مدیر
 
 
+2 #90 صولتی در تاریخ: یکشنبه 14 مرداد 1397 ، ساعت 05:05 ق ظ
نقل قول از شاهرخ:
سلام

امروز ظهر اقای ریاحی تشریف اوردن تی وی من کالیبره کردن با هزینه بسیار مناسب.

از کارشون واقعا راضی هستم و خواستم در این سایت ازشون تشکر کنم.


شاهرخ جان چقدر شد برای شما؟ من ستاب استریو و سینمای دارم!؟
نقل قول | گزارش به مدیر
 
 
+2 #91 شاهرخ در تاریخ: یکشنبه 14 مرداد 1397 ، ساعت 05:05 ق ظ
نقل قول از صولتی:
نقل قول از شاهرخ:
سلام

امروز ظهر اقای ریاحی تشریف اوردن تی وی من کالیبره کردن با هزینه بسیار مناسب.

از کارشون واقعا راضی هستم و خواستم در این سایت ازشون تشکر کنم.


شاهرخ جان چقدر شد برای شما؟ من ستاب استریو و سینمای دارم!؟


تهران باشید خیلی منطقی براتون درمیاد.
خیلی هم خوب توضیح میدن و از کل تنظیمات بکاپ میگیرن تا اگر بهم ربخت خودتون انجام بدید.
نقل قول | گزارش به مدیر
 
 
+2 #92 خلیلی در تاریخ: دوشنبه 15 مرداد 1397 ، ساعت 03:05 ق ظ
جناب برزین سیستم فروش تجهیزات صوتی در آلمان به چه صورتی؟ مثل ایران قیمت گذاری میشه مثلا یک شرکت جنسی وارد کنه و به نماینده ها قیمت فروش بده؟
نقل قول | گزارش به مدیر
 
 
+3 #93 بهرنگ در تاریخ: دوشنبه 15 مرداد 1397 ، ساعت 03:05 ق ظ
نقل قول از خلیلی:
جناب برزین سیستم فروش تجهیزات صوتی در آلمان به چه صورتی؟ مثل ایران قیمت گذاری میشه مثلا یک شرکت جنسی وارد کنه و به نماینده ها قیمت فروش بده؟


به هیچ عنوان!

کاملا رقابتی است، هر فروشنده ای مجازه جنس به قیمت خودش بفروشه، به همین دلیل رقابت فروش ایجاد میشه و فروشنده ها تا جای ممکن سعی میکنن کمترین سود و بیشترین فروش داشته باشن.

در آلمان مثلا اگر قیمت یک آمپلی فایر در خرید آنلاین ۱۰۰۰ یورو باشه، و فروشنده ای همون جنس بفروشه ۱۱۰۰ یورو، کافی روی موبایل قیمت ارزون تر بهش نشون بدید و بگید من امکان خرید ارزون تر این جنس از فلان فروشگاه و اینترنت دارم، همون جا برات ۱۰۰۰ یورو فاکتور میکنه، امکان نداره بگه برو از همون جا بخر و...

در آلمان به هیچ عنوان نباید از اولین مغازه چیزی بخرید. هر گوشه ای از شهر و در هر سایت فروشی میشه کالای ارزون تر هم پیدا کرد.

و کلی کارت های شارژ خرید و مجله های تخفیف و...
نقل قول | گزارش به مدیر
 
 
0 #94 حسین در تاریخ: دوشنبه 15 مرداد 1397 ، ساعت 07:05 ب ظ
نقل قول از بهرنگ:
نقل قول از خلیلی:
جناب برزین سیستم فروش تجهیزات صوتی در آلمان به چه صورتی؟ مثل ایران قیمت گذاری میشه مثلا یک شرکت جنسی وارد کنه و به نماینده ها قیمت فروش بده؟


به هیچ عنوان!

کاملا رقابتی است، هر فروشنده ای مجازه جنس به قیمت خودش بفروشه، به همین دلیل رقابت فروش ایجاد میشه و فروشنده ها تا جای ممکن سعی میکنن کمترین سود و بیشترین فروش داشته باشن.

در آلمان مثلا اگر قیمت یک آمپلی فایر در خرید آنلاین ۱۰۰۰ یورو باشه، و فروشنده ای همون جنس بفروشه ۱۱۰۰ یورو، کافی روی موبایل قیمت ارزون تر بهش نشون بدید و بگید من امکان خرید ارزون تر این جنس از فلان فروشگاه و اینترنت دارم، همون جا برات ۱۰۰۰ یورو فاکتور میکنه، امکان نداره بگه برو از همون جا بخر و...

در آلمان به هیچ عنوان نباید از اولین مغازه چیزی بخرید. هر گوشه ای از شهر و در هر سایت فروشی میشه کالای ارزون تر هم پیدا کرد.

و کلی کارت های شارژ خرید و مجله های تخفیف و...

ولی فکر کنم آمریکا یه قیمت واحد داره درسته؟
نقل قول | گزارش به مدیر
 

ارسال نظر