Home Theater Center
مرکز بررسی سیستم های صوتی و تصویری

Da Vinci Code

بلوری فیلم Da Vinci Code از لحاظ تصویری جوری هست که نمیشه خیلی خوب در موردش قضاوت کرد . یادمه اون اوایل که یه سری این نسخه فیلم رو تهیه کرده بودن حسابی جال و جنجال راه انداخته بودن در مورد کیفیت بد تصویر فیلم . حتی تاپیکی که در این مورد تو یکی از سایت های معروف باز شده بود خیلی سریع تعداد صفحاتش از ۵۰ گذشت .

بر عکس کارهای موخر یا کاتالوگ سونی که معمولا تصویر خیلی شفافی دارن تو این فیلم تصویر نسبتا مات و پر از گرین هستش . مخصوصا صحنه های فلش بک که البته بوضوح میشه عمد کارگردان رو در این نوع نمایش تصویر دید . فیلم صحنه های تاریک و همچنین شات های رنگ و لعاب دار کم نداره و می تونست دلچسب تر از اینها در بیاد اما به هر حال تصویر فیلم اصلا شاهکار نیست . هر چند تو ۱ ساعت سوم به خاطر اینکه صحنه های باز بیشتر هست میشه سکانس های بی عیب هم پیدا کرد .

من نمیدونم چرا تصویر نهایی این طور از آب در اومده . با اینکه تصاویر کنتراست و تنظیم رنگ مناسبی دارن و حتی تو صحنه های تاریک هم میشه سیاه خالص رو بوضوح دید اما این شارپ نبودن تصویر یزره تو ذوق میزنه انگار که دارید از پشت یه تلق شفاف به تصویر نگاه می کنید . در آخر باید بگم اون طور که تو سایت های مختلف نوشته شده تصویر به شدت وفادار به سورس اصلیش هست و در واقع به خاطر شاید نوع لنز یا فیلتر گذاری عمدی روی تصویر هست که نتیجه کار شارپنس مناسبی نداره و نمیشه این رو به پای کیفیت بد تصویر در مراحل آماده سازی نوشت !

صدای فیلم خوب و معمولی هستش و به خاطر حال و هوای فیلم خیلی آدم رو بوجد نمیاره اما به هر حال لذت گوش دادن به موسیقی هنس زیمر رو به خوبی منتقل می کنه .

همراه بلوری فیلم یه دیسک بلوری دیگه هم هست که تا خرخره پر شده از پشت صحنه و مصاحبه و داکیومنتری . سونی هر چی هنر داشته تو این نسخه خرج کرده . یه حالت نمایش خاص داره که حین تماشای فیلم کلی اطلاعات و مصاحبه و ... کنار فیلم بهتون نشون میده . از نکات تاریخی در مورد داستان و لوکیشن ها گرفته ( انصافا این موردش خیلی زیبا از آب در اومده مخصوصا که فیلم پر از لوکیشن های نابه ) تا مشکلات فیلم برداری و اقتباس . دیسک اصلی پروفایل دو هستش و قابلیت BD-Live داره که اومیدوارم سونی یه دستی به سر این سرویسش بکشه چون جز چند تا تریلر از فیلم های دیگه هیچی توش نیست ! یه قسمت دیگم تو همون دیسک اول هست به اسم Cinechat که میشه حین تماشای فیلم با کسای دیگه که فیلم رو میبینن به صورت متن ارتباط داشت که به نظرم بی مزه هستش و نسبت به سرویس مشابه که یونیورسال ارائه کرده خیلی کاستی داره .

در مورد خود فیلم :

فیلم رو به تازگی برای اولین بار دیدم و باید بگم جدای از جفنگ بافی موضوعی که داره اما همین جفنگیات رو ماهرانه روایت می کنه . این نسخه فیلم طولانی تر از نسخه سینمایی هستش و زمانش تقریبا ۳ ساعت هست اما به شخصه اصلا در طول زمان فیلم خسته نشدم . حال و هوای فیلم جوریه که چندتا لوکیشن ناب داره مثل محوطه داخلی و خارجی لوور ( البته قسمت های زیادش بازسازی شدست ، ولی با این حال جزئیات و دقت در کپی کاری بی نظیره ) . داستان در چند جا آدم رو غافلگیر می کنه و چنان رابطه بین عناصر بنظر بی ربط داستان برقرار می کنه که ممکن نیست لذت نبرید . حضرت مسیح ، جنگهای صلیبی ، داوینچی و شاهکار شام آخرش ، واتیکان و نیوتن ، هر کدوم یه کلید برای رمز گشایی پایان فیلم هستن . چند کلیسایی که تو فیلم نمایش داده میشه چیزی نیست تو هر فیلمی بشه دید .  اصولا یادم نمیاد تا حالا تو هیچ فیلمی از دیدن شهر رم اینقدر لذت برده باشم . چند نمای به یاد موندنی تو فیلم هست مثل صحنه یادآوری مراسم تدفین نیوتن یا حرکت دوربین از بین برج ناقوس یا اونجایی که در مورد Cryptex توضیح میده . راستی یه نمونه از همین Cryptex که ایده داوینچی باشه تو نسخه Gift Set فیلم هست که کار هم میکنه ! آخر فیلم هم منو یه جوری غافلگیرم کرد که تا اواسط تیتراژ نفهمیدم چظور گذشت .

فیلم بر خلاف دنبالش ( که بزودی در موردش می نویسم ) خیلی اکشن بالایی نداره اما معماهایی که تو فیلم مطرح میشه و پاسخ داده میشه به اندازه کافی جذاب هست . به هر حال فیلم یک داستان جذاب و گیرا و رمز آلود رو جوری تعریف می کنه که اصلا احساس خستگی نمیکنید و خب البته بخش زیادی از این مطلب وامدار منبع فیلم یعنی کتاب براون هست .

حسین تقوی

ارسال نظر

1.کاربران سایت باید هنگام ارسال دیدگاه از کلمات مناسب استفاده کنند. در صورت مشاهده‌ی کلمات رکیک و نامناسب، پیغام کاربر حذف شده و در صورت تکرار، نام کاربری و IP وی مسدود می‌شود.
2.لطفا در هنگام پاسخ دادن به سوالات از به کارگیری الفاظ و جملاتی تحقیرآمیز که باعث دلسردی کاربر سوال کننده شود خودداری کنید.


ورود اعضاء