Home Theater Center
مرکز بررسی سیستم های صوتی و تصویری

Jurassic World Blu-ray

تجربه تماشای دنیایی ژوراسیک یکی از بهترین های چند سال اخیر در سینمایی IMAX بود. در این مطلب هم زیاد نمیخوام نسخه بلوری فیلم تحلیل کنم, یا به داستان نداشته فیلم و یا بازی مضحک بازیگراش اشاره کنم.... به همین دلیل از ستاره ها و ایرادهای "الکی" من خبری نیست, اجازه میدم با خاطرات قسمت های قبل که اتفاقاً این آخری حسابی بهشون وفادار بود خوش بگذرونیم.

تصویر دنیایی ژوراسیک در نسخه خانگی همان کنتراست سیمایی داشت با این تفاوت که کمی گرینی شده! و کمی هم از جژئیات تصویر کم شده است! خوب میشه کم شدن جزئیات در نسخه بلوری به دلیل فشرده سازی بیش از حد تصویر از رزولوشن های 5K و حتی بیشتر به فول اچ دی قبول کرد. (در IMAX دیجیتال تصویر با رزولوشن 5K نمایش داده می شود) اما گرینی شدن تصویر کمی فقط کمی اذیت کننده بود, که باز میشه ازش گذشت. شاخص ترین نکته در تصویر دنیایی ژوراسیک کنتراست فوق العاده بالای تصویر است. تصویر فوق العاده درخشان, زنده و زیباست, شاید یکی از بهترین گزینه ها برای تماشا بروی پنل های OLED هم دنیایی ژوراسیک باشد.

اگر مثل من از خوره های قدیمی سیستم های سینمایی خانگی باشید, حتماً نسخه دی وی دی پارک ژوراسیک قسمت اول در آرشیو داشتید و یا هنوز مثل من دارید. یکی از مهم ترین نسخه های خانگی تست صدای dts در تاریخ نمایش خانگی همین فیلم است. و باز حتماً با سیستم صداگذاری این فیلم هم آشنا هستید؟ در نسخه های قدیمی حتی تا سال های 98-99 میلادی صدای ساراند بیشتر محیطی بود تا مثل امروزه اینقدر حقیقی که گاهی داستان فیلم قبل از نمایش در کانال های ساراند اتفاق می افتد. این صدای ساراندی که امروز می شنویم از نسخه دی وی دی فوق محبوب "Saving Private ryan"  وارد نمایش خانگی شد. تا قبل از این فیلم صدای 5.1 آنچنان نمی توانست به قول مهندس تقوی  "حسابی از خجالت سیستم صوتی شما در بیاد" مگه پارک ژوراسیک که اونم بیشتر به خاطر کانال LFE  و برخی لحظاتی که کانال های ساراند افکتی دریافت می کردن,که در آن زمان بی نظیر بود مطرح شد.

صدا در قسمت جدید فیلم هم به شدت وفادار به نسخه اولی است. از موزیک فیلم که فوق العاده حس و حال پارک ژوراسیک اولی براتون زنده میکنه تا روش میکس صدا دقیقاً همونی که در اولی بود. صدای اصلی فیلم در کانال های اصلی به ویژه مرکز شنیده میشه و فقط زمان های کانال های ساراند فعال میشن که بیننده از قبل آماده شنیدن افکتی در یکی از چهار کانال ساراند شده است. به جزء در چند مورد که آنچنان هم غیر منتظره نبود کانال های ساراند فقط به موزیک و حس سه بعدی بودن صدا کمک میکردن.

در دنیایی ژوراسیک فقط موزیک هست که شمارو به وجد میاره و حالتون حسابی خوب میکنه. لحظه ای که از پنجره اتاق بچه ها در هتل وارد دنیایی ژوراسیک میشم یکی از بهترین های که میشه روی پرده عظیم IMAX تجربش کرد, بی نظیره....این فیلم فقط برای پرده عریض ساخته شده و اصلا بروی نمایشگرهای فسقلی خانگی دیده نمیشه. صدای موزیک فیلم هم برای سیستم صدای IMAX تنظیم شده است. که در نمایش خانگی فقط نسیمی ازش شنیده میشه!

چند سکانس در فیلم هست که من خیلی دوسشون دارم, یکیش همون لحظه ورود به دنیایی ژوراسیک هست, و اون یکی سکانسی که یک کوسه سفید به خورد هیولای دریایی ما قبل تاریخی میدن, صدا هم در این سکانس واقعاً عالیه, از کانال فرکانس پایین تاثیرگذار تا پاشیده شدن آب به سمت تماشاچیان همگی عالی کار شده است. دوستش خواهید داشت.

 

دنیایی ژوراسیک باید دید و از جادوی سینمای هالیوود لذت برد. قول میدم به اندازه کافی هم از صدا و تصویر لذت خواهید برد. خوش بگذره....

ارسال نظر

1.کاربران سایت باید هنگام ارسال دیدگاه از کلمات مناسب استفاده کنند. در صورت مشاهده‌ی کلمات رکیک و نامناسب، پیغام کاربر حذف شده و در صورت تکرار، نام کاربری و IP وی مسدود می‌شود.
2.لطفا در هنگام پاسخ دادن به سوالات از به کارگیری الفاظ و جملاتی تحقیرآمیز که باعث دلسردی کاربر سوال کننده شود خودداری کنید.


ورود اعضاء