Home Theater Center
مرکز بررسی سیستم های صوتی و تصویری

آکوستیک: بخش دوم

وقتی صحبت از آکوستیک اتاقی که سیستم HT يا HIFI در آن نسب است مي شود, اكثرا آكوستيك كردن محيط شنيداري را با ايزوله كردن اتاق اشتباه ميگيرند! و فكر ميكنند هر اتاقي كه با جاذب هاي متعدد صدا پوشانده شده است آكوستيك شده!

قبلا هم گفتم صدای که در محیط انتشار پیدا میکند و شنیده می شود, نتيجه انتشار موج صوتي توسط ديوارها , سقف و اشياي داخل اتاق است و با آنچه از منبع صدا پخش مي شود تفاوت هاي در جنس صدا و طنين آن دارد. صداي منتشر شده از سورس مي تواند بازتاب هاي بسياري تا لحظه رسيدن به شنونده داشته باشد. به تصوير زير توجه كنيد.

اين ميزان انتشارهاي ناخواسته توسط اتاق مي تواند تاثيرات زيادي روي فركانس هاي صدا در نواحي مختلف داشته باشد, موجي كه با اين شرايط به گوش شنونده مي رسد مي تواند در نواحي فركانسي دچار افزايش و يا كاهش شود. با توجه به مقدار ضریب جذب صوت در محیط مي تواند از لحظه تولید يك نت تا نت بعدي وجود داشته باشد و به گوش برسد، هرچند به تدریج میرا شده و انرژی آن كاسته مي شود, اما با نت بعدي دوباره توليد ميشود.

ايزوله كردن اتاق توسط جاذب هاي مثل كف و ديوار پوش هاي چوبي و نصب اسفنج هاي مصنوعي به در و ديوار براي كنترل صدا تاثير به مراتب منفي تر از اتاقي دارد كه هيچ گونه جاذبي در آن نصب نشده است. هدف از آكوستيك كردن محيط شنيداري كنترل موج صوتي از زمان انتشار توسط بلندگو تا لحظه شنيده شدن است. صوت از ارتعاش مولكولهاي هوا حاصل مي‌شود, ارتعاش يعني حركت مولكولهاي هوا از جاي خود در مسير معين و بازگشت آنها به جاي اوليه, اين پديده فيزيكي همان موج صدا است. حال اگر در اتاقي كه صدا شنيده ميشه شرايط براي حركت مولكولهاي هوا در مسير مشخص ايجاد نشود, تغييراتي در شكل موج صدا ايجاد ميشه, در نتيجه صداي شنيده شده با آنچه از منبع اصلي پخش شده است متفاوت خواهد بود. به تصوير زير توجه كنيد.

هر دو يك نت هستند, اما در شرايط آكوستيكي متفاوت انتشار پيدا كردند, صداي شنيده شده يكي هست اما با دو طنين و ميزان نويز متفاوت منتشر شده است.

  در منزل تا حدودي ميشه شرايط آكوستيك را اصلاح كرد, نسب فوم های آکوستیک در پشت و زاويه هاي اتاق و سقف با در نظر گرفتن مساحت و نوع بلندگو مي تواند نتيجه خوبي روي صدا داشته باشه, بخصوص دیوار پشتی روی صدای سینمایی تاثیر منفی زیادی دارد, در آپارتمان و خانه هاي كوچيك واقعا امكان نصب فوم هاي آكوستيك به در و ديوار سالن براي خيلي ها نيست, يكي از روش هاي كه در تمام دنيا استفاده ميشه البته بيشتر در سيستم هاي HIFI نصب پرده هاي ضخيم پشت سيستم صوتي است, از اين روش ميشه براي خانه هاي كه TV Room ندارند, استفاده كرد.

 راستي چرا در ايران من زياد نميبينم مردم در خانه خود يك TV Room داشته باشند؟ حتي افرادي كه خانه هاي بزرگ دارند و به راحتي مي توانند يك اتاق را براي تماشاي تلويزيون اختصاص بدن كمتر ديدم اين كار را انجام شود! خانه اي كه يك اتاق نمايش جدا دارد اين امكان را به شما ميده كه بدونه مزاحمت براي ديگران ساعت ها فيلم تماشا كنيد و يا موزيك گوش كنيد بدونه اينكه صداي كسي هم در بياد. آكوستيك كردن اين اتاق ها به دليل بسته بودن محيط خيلي نتيجه بهتري هم دارد. اما حالا كه در ايران آنچنان به TV Room اهميت نميدن! ميشه با نصب جاذب هاي صدا روي ديوار پشت نمايشگر و كشيدن يك پرده ضخيم تا حدودي صدا را در اتاق كنترل كرد, اين كار نه هزينه زيادي داره نه آنچنان وقت گير هست, دوستاني هم كه از ويدئو پروژكتور استفاده ميكنند به راحتي مي توانند پرده نمايش را روي پرده آكوستيك نصب كنند.

يه جاي ديدم بين دو لايه پارچه نخي ضخيم را با پنبه پر كرده بودند و به شكل قشنگي يك پرده خيلي اساسي و زيبا دوخته شده بود.

 اگر سیستم HIFI یا HT خوبی دارید اما صدا شما را راضی نمیکند, قبل از اينكه به فكر تعويض سيستم  خود باشيد, كمي هم به آكوستيك اهميت بديد, نيازي نيست همه يك (Sound Engineer) با تجربه بالا باشند, با كمي آزمون و خطا ميشه به يك صداي خوب در موزيك و DSP قوي در صداي سينمايي رسيد.

ارسال نظر

1.کاربران سایت باید هنگام ارسال دیدگاه از کلمات مناسب استفاده کنند. در صورت مشاهده‌ی کلمات رکیک و نامناسب، پیغام کاربر حذف شده و در صورت تکرار، نام کاربری و IP وی مسدود می‌شود.
2.لطفا در هنگام پاسخ دادن به سوالات از به کارگیری الفاظ و جملاتی تحقیرآمیز که باعث دلسردی کاربر سوال کننده شود خودداری کنید.


ورود اعضاء