Home Theater Center
مرکز بررسی سیستم های صوتی و تصویری

تفاوت نسخه کپی با اورجینال

سوالی که برای اکثر سیستم سینمایی دوستان مطرح است تفاوت بین فیلم های بلوری کپی با اورجینال است.

من حدود 5 سال که با آقای برزین در ارتباط هستم تقریباً از صفر شروع کردم در ابتدایی ترین تجربه سیستم سینمای خانگی دنون خریدم با دی وی دی اورجینال و ادامه داشته تا امروز که نتیجه شده چندین سیستم مختلف و حدود 80 فیلم اورجینال بلوری.

استاد همیشه در مطالبشون تاکید کردن بر این موضوع که من فقط راه نشون میدم  خودتون برید و تجربه کنید نه مثل بعضی ها که مثلا در های فای خودشون صاحب نظر میدونن و برندهای را مرجع می کنند و به دیگر کمپانی ها القاب مسخره نسبت میدن! و اگر هم کسی جزء نظرات حزرات نظری بده احمق بحساب میان. (خودتون در طول زمان عوض شدن دیدگاه های این حزرات دیدید که فقط از بی تجربه بودنشون هست) 

داستان نسخه های کپی دوزاری با اورجینال هم از انجمن های فارسی و بچه های هست که سیم وصل می کنند به تی وی و م ا ه و ا ر ه عشق پلاسما پانا فیلم MKV با زیرنویس فارسی هستن. بزرگترین سوال در انجمن های فارسی این هست (فلان تی وی یا سینمای خانگی زیرنویس فارسی پخش میکنه) 

من برای تست تفاوت نسخه های کپی با اورجینال چندین نسخه کپی از اینترنت خریدم. 25 گیگ و 50 گیگ در مورد 25 گیگ ها که نمیشه صحبتی کردن کاملا بی ارزش هستند و تفاوت چندانی با MKV های دانلودی با حجم 8 تا 12 گیگ ندارن. بی ارزش هستند.

50 گیگ ها در بسیاری موارد دقیقا حجمی مشابه نسخه اصل دارن با همون منوها و محتویات. یعنی دقیقا از روی نسخه اصلی کپی شدن. در بین چند نسخه آشغالی که از نت خریدم امکان BD LIVE از کار افتاده بود. در نسخه های هم که امکان تصویر در تصویر داشتند باز هم از کار افتاده بود. اما تفاوت ها تصویر و صدا بین این دو

من فیلم رزیدنت اویل 5 انتخاب کردم چون یه نسخه آمریکا از آقای برزین هدیه گرفتم.(در مسابقه برنده شدم) یه نسخه 50 گیگ هم از اینترنت خریدم. در نگاه اول چاپ کاور و دیسک در نسخه کپی فاجعه هست یعنی حالتون بهم میخوره.

منوها و محتویات کاملا یکی هستند. در 25 گیگ ها محتویاتی مثل گفتگوها و پشت صحنه هارو حذف می کنند در موارد منوها هم ساختگی هست. در بعضی 25 گیگ ها محتویات هم حفظ میشه اما در این نسخه ها کیفیت تصویر به علت فشرده شدن در حد دی وی دی پایین میاد.

در نسخه 50 گیگ رزیدنت اویل تصویر تار شده, لبه های لباس هنرپیشه ها کنگره کنگره شدن. رنگ قرمز و سیاه آبکی شده و کدر, جزِئیات پوست خوب دیده نمیشه انگار که رزولوشن 720 شده و دقت تصویر پایین اومده است. یک نکته جالب در ثابت شدن حجم بیت ریت که در نسخه اورجینال متغییر بود. آقای برزین در موردش زیاد نوشتن. و در نسخه کپی ثابت روی 18 مگابیت بر ثانیه بود! صدا هم به همین شکل ثابت روی 4 مگابیت بود. در نسخه اورجینال بیت ریت تصویر بین 16 تا 28 مگابیت تغییر میکنه و در صحنه های اگشن به اوج میرسه اما در کپی اینطور نیست. با مشورتی که با استاد داشتم توضیح دادن در بیت ریت متغییر برای صحنه های با تحرک زیاد برای حفظ ساختار تصویر و وضوح اجسام متحرک بیت ریت بالا میبرن و در صحنه های که نیاز به حجم بالای بیت ریت نیست میزان اون برای اشغال کمتر دیسک پایین میارن. در کپی ثابت بود و این باعث شده که در صحنه های اگشن تصویر تار بشه و در مورادی ساختار تصویر بهم بریزه. کلا تصویر گند زده شده است.

صدا در نسخه کپی تحرک نداره و فقط از کانال ها شنیده میشه. ساراندها خیلی ضعیف شدن و باس هم لود شده و اذیت میکنه. اصلا چیزی به اسم دی اس پی وجود نداره. صدای گفتگو ها بم شنیده میشه و کریستالی نیست. 

این تفاوت ها به چشم منی اومد که ذره ای از تجربه آقای برزین و حتی دیگر نویسندگان اینجارو ندارم.

در یک کلام بگم تفاوت نسخه 50 گیگ کپی با اورجینال جغد هم متوجه میشه.

امیر

نظرات   

 
0 #1 امیر در تاریخ: یکشنبه 03 اسفند 1393 ، ساعت 09:12 ب ظ
با سلام

من چطوری میتونم فیلم بلوری اورجینال سفارش بدم...و اینکه هر فیلم و سریالی که بخوام شما دارید و قیمت فیلم ها تقریبا چقدره؟

اگر پاسخ بدید ممنون میشم
نقل قول | گزارش به مدیر
 
 
0 #2 بهرنگ در تاریخ: یکشنبه 03 اسفند 1393 ، ساعت 10:12 ب ظ
نقل قول از امیر:
با سلام

من چطوری میتونم فیلم بلوری اورجینال سفارش بدم...و اینکه هر فیلم و سریالی که بخوام شما دارید و قیمت فیلم ها تقریبا چقدره؟

اگر پاسخ بدید ممنون میشم


سلام

تیم سایت و من از آقای داوود سفارش میدیم. کاملا مورد تایید هستن

davood2009@ymail.com
نقل قول | گزارش به مدیر
 

ارسال نظر