Home Theater Center
مرکز بررسی سیستم های صوتی و تصویری

The Expendables 3 Blu-ray review

قسمت سوم The Expendables که در ایران "بی مصرف ها" ترجمه شده, ملغمه ای از سوپر قهرمانان سینما در طول سالهای زندگی من و اکثریت شماهاست. که اتفاقاً سیلوستر استالونه عزیز, تا حدودی توانسته از پس جا دادن این لشگر سوپر اکشن در قاب تصویر بربیاد. از نظر من که هیچی از هنر سینما نمی دونم, در مجموع سه قسمت و مخصوصاً این آخری حضور این تعداد سوپر قهرمان فیلم های اکشن در سکانس های محدود فیلم خیلی هم بد نبود. خیلی زود بریم سراغ صدا و تصویر, فقط یک نکته جالب در دیالوگ نویسی فیلم بود که برام خیلی جالب بود! و اون سوال "آرنولد" از "هریسون فورد" بود, که ازش سوال کرد خلبانی کجا یاد گرفتی و فورد جواب میده در تهران!

تجهیزات تست:

نمایشگر سامسونگ 

65HUC9990 Curved

پری آمپلی فایر یاماها

CX-A5000

پاور آمپلی فایر یاماها

MX-A5000

بلوری پلیر

OPPO 105D

مجموع کابل ها

Wireworld

مجموعه بلندگوها فوکال سری 800

ساب ووفر

SVS PB13-Ultra

تصویر:

تصویر در قسمت سوم خیلی به ایده آل من نزدیک بود, سومی بیشتر میشه با قسمت اول مقایسه کرد. فیلم با سکانس های گرم شروع و از میانه فیلم کمی از گرمای تصویر کم شده و در انتها شاهد تصویر تقریباً سردی هستیم. سوژه ها خیلی جزئیات Bold ندارن و در طول فیلم شات های بسته با جزئیات برجسته شده نمیبینیم. شاید از اوایل فیلم بافت پوست مقداری برجسته و زیادی گرم دیده میشه که کاملا با حال و هوای فیلم هماهنگ هست و اذیت نمیکنه. در طول فیلم چه در سکانس های خارجی با رنگ های گرم و چه اواخر فیلم که تقریباً تصویر سرد میشه هیچ گرین اذیت کننده ای دیده نمیشه, نه خبری از نویز دیجیتال هست و نه گرین, نتیجه شده پس زمینه تصویری به شدت کریستالی و تمیز که بیشتر از خود سوژه ها نظر جلب میکنه. رنگ ها اصلاً اشباع شده نیستن, حتی در سکانس های ابتدایی رنگ بیش از حد درخشان یا کدر دیده نمیشن, و همین عامل دلیل این هست که گفتم حتی رنگ های گرم فیلم اذیت کننده نیست. در قسمت سوم بی مصرف ها شاهد تصویر بسیار تمیز و کنترل شده ای بودم که اجازه نداد ایرادی ازش بگیرم.

صدا:

اگر از طرفداران صدای دالبی هستید (من نیستم) قسمت سوم The Expendables یکی از بهترین ها برای شماست. این فیلم جزو سه تای اولی بود که با فرمت دالبی ادموس ریلیز شد, و البته موفق ترین نسخه خانگی و سینمایی تا به امروز با صدای دالبی ادموس بحساب میاد, چرا که چند سکانس از این فیلم انگار برای نمایش دالبی ادموس ساخته شده است! این فیلم بروی بلوری با دو فرمت صوتی Dolby TrueHD 7.1 و Dolby Atmos 7.1.4 عرضه شده است. من هنوز حوصله کافی برای اجرای پیکربندی دالبی ادموس پیدا نکردم! به همین دلیل فعلا با پیکیربندی 7.1 کانال کنار میام تا به زودی قسمت نمایش خانگی مو به پیکیربندی 7.1.4 ارتقاء بدم. من این فیلم برای اولین بار در سالن نمایش مجهز به دالبی ادموس دیدم (اولین تجربه دالبی ادموس) به همین دلیل در نمایش 7.1 هم میتونم با کمک DSP خارق العاده یاماها صدای که در سینما شنیدم بازسازی کنم. "تا حدودی"

سیلوستر استالونه از "جان رمبو" تا قسمت سوم بی مصرف ها ثابت کرد که به صدای ساخته هاش بسیار اهمیت میده, در یکی از پست های قدیمی از قول دوستی که در جنگ ایران و عراق به طور جدی در عملیات ها شرکت کرده بودن, نوشتم که وقتی صدای فیلم جان رمبو بروی سیستم من شنیدن, تایید کردن که این صدا نزدیک به واقعیت است. حالا یا صدای جان رمبو خیلی خوب بود یا صدای سیستم من!

 صدا در بی مصرف ها بسیار لود اما کنترل شده اجرا میشه, با تمرکز بسیار بالا بروی لحظه آزاد شدن انرژی شلیک ها و انفجارها. در سکانس های که تانگ ها به ساختمان متروکه شلیک میکنن انرژی رها شده ابتدا به شکل موج سنگین از روی زمین آزاد میشه و در لحظه برخورد در فضا احساس میشه. این همون افکت های چند قسمتی که در تعریف صدای سینمایی خوب همیشه بهش اشاره می کنم.

سکانس های پرواز هلکوپترها درخشان ترین لحظات برای دالبی ادموس بود, خیلی جالب و متفاوت تر از هر پردازش مجازی حتی حرکت پروانه های هلکوپتر از یک نقطه به نقطه دیگه در پیکربندی سقفی شنیده میشد, در لحظاتی میشه صدای چرخش پروانه هارو یکی دو متر جلو تر از صدای موتور هلکوپتر شنید, که خیلی جالب بود و فقط میشه تجربش کرد.

صدای فیلم اینقدر خوب بود که حتی بروی دالبی حرکت افکت ها در بین چهار کانال ساراند سریع و بدون گم شدن بین کانال ها اجرا میشه.

درخشان ترین صدا در ابتدای فیلم و رها شدن بمب از هلکوپتر و اون انفجار سنگین بود! قدرت فرکانس پایین در این سکانس به حدی بالاست که اگر ساب ووفری مثل SVS PB13 تو مدار داشته باشید دیوارهای اتاق نمایش شما هم مثل ساختمون تو فیلم موج خواهند برداشت!

در کل صدا و تصویر بی نقص, کامل و تاثیرگذار بود.

تصویر

صدا

نظرات   

 
+2 #41 کاملیا در تاریخ: شنبه 14 شهریور 1394 ، ساعت 11:06 ق ظ
نقل قول از amir:
سلام آقای برزین.خوبید؟خسته نباشید.صبحتون بخیر...
قربان میخوام بدونم خرید و استفاده از jumper خوب چقدر میتونه تاثیر مثبتی در صدا داشته باشه؟
ویا اساسآ بصورت کلی همون جامپرهای خود بلندگو برای استفاده کفایت میکنه؟
ممنون...

با اجازه جناب برزین

امیر آقا من یک مشت از انواع این جامپرهارو از برندهای خیلی گرون خریدم و مدتی باهاشون بازی کردم و هیچ نتیجه ای نگرفتم! به استاد که گفتم فقط خندید.
این یعنی اشتباه

شما هم اگر در نمایشگاه ها دقت کنید شرکت ها دست نمبزنن مگر با کابل برندی خاص دمو داسته باشن که خوب عوض میکنن. و این دلیل بر تاثیر بر صدا نیست.
نقل قول | گزارش به مدیر
 
 
+1 #42 amir در تاریخ: شنبه 14 شهریور 1394 ، ساعت 01:06 ب ظ
سلام آقای برزین.خسته نباشید.....
نظرتون در مورد اینتگریتت و پلیرهای Moon میخواستم بدونم؟
آیا تجربه ایی باهاشون داشتید؟
ممنون.
نقل قول | گزارش به مدیر
 
 
0 #43 بهرنگ در تاریخ: شنبه 14 شهریور 1394 ، ساعت 01:06 ب ظ
نقل قول از amir:
سلام آقای برزین.خسته نباشید.....
نظرتون در مورد اینتگریتت و پلیرهای Moon میخواستم بدونم؟
آیا تجربه ایی باهاشون داشتید؟
ممنون.

سلام

آره آمپلی فایرهاشو شنیدم، جنس صدای ایرانی پسندی داره. مخصوصا برای بلندگوی دالی خیلی جواب میده، از استرس صداش کم میکنه صداش آروم میشه.

پلیر ساز نیست!
نقل قول | گزارش به مدیر
 
 
+2 #44 amir در تاریخ: شنبه 14 شهریور 1394 ، ساعت 05:06 ب ظ
ممنونم قربان....
اما عذر میخوام جسارتآ این استرسی که میفرمایید من تا حالا بهیچ عنوان در دالی حس نکردم ! صدای صاف و آروم و شیرینی داره....
اتفاقآ در بلندگوی قبلیم این هیجان و استرس رو خیلی بیشتر در مقایسه حس می کردم و میکنم.......!
نقل قول | گزارش به مدیر
 
 
-3 #45 بهروز در تاریخ: شنبه 14 شهریور 1394 ، ساعت 06:06 ب ظ
آقای امیر اسپیکرتون با آمپلی فایری که آقای نجفی ساختن تست کنید مطمئنم از نتیجه شوکه می شید
نقل قول | گزارش به مدیر
 
 
-1 #46 بهرنگ در تاریخ: شنبه 14 شهریور 1394 ، ساعت 06:06 ب ظ
نقل قول از amir:
ممنونم قربان....
اما عذر میخوام جسارتآ این استرسی که میفرمایید من تا حالا بهیچ عنوان در دالی حس نکردم ! صدای صاف و آروم و شیرینی داره....
اتفاقآ در بلندگوی قبلیم این هیجان و استرس رو خیلی بیشتر در مقایسه حس می کردم و میکنم.......!


شاید به گوش من در شرایط های غیر ایده ال هیجانی شنیده شده!
نقل قول | گزارش به مدیر
 

ارسال نظر