Home Theater Center
مرکز بررسی سیستم های صوتی و تصویری

Sucker Punch Blu-ray Review

"Close your eyes, Open your mind" چشمانت را ببند. و ذهنت را آزاد بگذار. این یعنی به هرچه دوست داری فکر کن و وارد رویاهات شو.

Sucker Punch کار جالبی از کمپانی وارنر که مثل همیشه خیلی خوب بیننده را وارد رویای ساختگی خودش کرده. من از این یکی لذت بردم.

صدا و تصویر این فیلم از اون های هست که من دوست دارم و حتما نسخه اورجینال فیلم به شما پیشنهاد میکنم. فیلمی که خیلی خوب میشه باهاش سیستم سینمایی تست کرد و از صدا و تصویرش لذت برد.

در فیلم شاهد تصویر چند لایه ای هستیم, در صحنه های که دخترک "Baby Doll" وارد رویا میشه در هر رویا شاهد تصويری با رنگ های گرم يا سرد هستیم! اما در تصاوير سرد رنگ ها كاملا خنثی نيستند, حتی رویای اول که وارد یک معبد می شود و فضای خارج معبد برف بود رنگ ها خیلی فضای سردی را القا نمیکرد. در رویای بعدی هم که میدان جنگ بود, تصویر خاکستری و تک رنگی نداشتیم, رنگ ها عمق داشتند. در رویایی سوم و چهار کاملا شاهد تصاویری با رنگ های گرم و عمیق هستیم. حس اعتماد بنفس دخترک با فضای گرم خیلی خوب القا میشه. بلعکس سکانس اول فیلم که شاهد ضعف دخترک هستم و رنگ ها خاکستری و سرد هستند.

تصویر این فیلم گرینی, در صحنه های بیشتر و در صحنه های کمتر, اما شکل این گرین اصلا اذیت کننده نبود, در مواردی مثل کلوزآپ های صورت دخترک و حتی هنریشه های دیگر فیلم بسیار جذاب بود, در این فیلم Texture بسیار خوبی در پوست صورت داریم, مخصوصا لحظه های که دخترک وارد رویا میشه یک گرین بسیار لطیف و از بافت پوست جدا شده را شاهد هستیم که باعث تحسین کل سیستم پخش می شود.

این فیلم تصویر گرم با رنگ های عمیق داره چه در دنیایی واقعی و چه در رویا, و بسیار مناسب علاقه مندانی ست که از این نوع تصویر لذت میبرند. منظورم از رنگ های گرم فیلم های مثل مرد عنکبوتی نیست که انگار همه چیز با آبرنگ رنگ کردند!

 دو لحظه بصری بسیار زیبا در فیلم هست که خیلی ازش خوشم میاد. اولی در رویای اول و Dissolve شدن صورت دخترک به صحنه معبد و بعدی لحظه برگشت از رویای دوم به واقعیت که بسیاز زیبا طراحی شده است.

 من از تصویر این فیلم خوشم اومد, کلا فیلم های که گرین کنترل شده و خوش فرم دارن دوست دارم, بلعکس گرین های لایه لایه و بد شکلی که حالم خراب میکنه! مثل فیلم ۳۰۰ که اتفاقا کاگردان هر دو فیلم آقای "Zack Snyder" هستند. در ۳۰۰ شاهد گرین بسیار حجیم و بد شکلی هستیم! که فقط با پلیرهای خیلی خوب میشه این گرین کمی کنترل کرد, اما در بهترین شرایط باز نزدیک میشه به چیزی که کارگردان خواسته! کلا فکر میکنم Zack Snyder از اون کارگردان های هست که میگه فیلم های من باید با گرین ببینید! اما این فیلم اصلا اینطور نبود و من از تصویرش در اکثر زمان فیلم لذت بردم, و مخصوصا این که خیلی خوب میشه با این نوع تصویر سیستم سینمایی تست کرد. و ازش یاد گرفت, منظورم به شماست چون برای شما می نویسم تا بهتر ببینید و بشنوید.

صدا: DTS-HD 5.1

اگر به تصویر فیلم ایرادی بگیرید! از صدا جزء یک مورد کوچیک که بهش اشاره خواهم کرد! به هیچ عنوان نمیشه ایراد گرفت. افکت های دقیق تنظیم شده. وضوح صدای بسیار عالی. جریان افکت ها بسیار کانالیزه هستند و موزیک هوشمندانه ای که جذابیت صحنه های فانتزی فیلم بیشتر هم کرده.

فیلم حتما با ولوم ۴/۲ و اگر امکانش براتون هست کمی بیشتر ببینید.

سکانس نبرد داخل معبد واقعا صدای فوق العاده ای داره! من چی بگم وقتی فوق العاده ست چی بگم؟ وقتی اون هیولا اون نیزه شبیه به شمشیر بلند می چرخونه من باد ناشی از حرکت اون نیزه را حس میکردم! صحنه ای که اون نیزه رو میزنه روی زمین از شدت موج خود دخترک روی هوا معلق میشه, و من موج صدا رو با بدنم حس میکردم! چرخش نیزه تو هوا همون چیزی که از صدای ۵.۱ وضوح بالا انتظار دارید.

هیولای بعدی با مسلسلی شبیه به ترمیناتور (فکر میکنم برای خود ترمیناتور بود!) وارد شد, شلیک مسلسل و پاشیده شدن تیکه های چوب ستون های معبد به سر و صورت بیننده! صدای حرکت گلوله ها از کنار گوش خیلی کش دار و عمیق رد میشد, در خیلی از فیلم های این حرکت گلوله و یا هر افکتی که بین کانال های صدا هست می شنوید اما هرچی هم سیستم DSP قوی داشته باشه باز صدا در قسمت های بین کانال ها قطع میشه! این قدرت پروسسور آمپلی فایر و فضای DSP که ایجاد میکنه باعث میشه صدا بین کانال ها با هم پیوند بده, که البته در بسیاری از سیستم های حتی گرون که می شنوم این محیط DSP وجود نداره! اما در این فیلم فضای صوتی سه بعدی خیلی خوب ایجاد شده و فکر میکنم در سیستم های متوسط هم صدای خوبی از این فیلم می شنویم.

تنها ایراد خیلی کوچیکی که میتونم به صدای فیلم بگیرم در بعضی صحنه ها ولوم موزیک کمی بالاست!

 دیالوگ در صحنه های آرام و اگشن خیلی راحت شنیده میشه و اصلا در صحنه های شلوغ ضعیف شنیده شدن دیالوگ حس نکردم.

Sucker Punch بهتون پیشنهاد میکنم, فیلم بسیار خوبی برای دقیق تر دیدن است.

ارسال نظر