Home Theater Center
مرکز بررسی سیستم های صوتی و تصویری

KEF Q 700 Review

KEF Q 700

Uni-Q

KEF Q 700 با آمپلی فایر و سورس Marantz

 PM-15S2 , SA-15S2 و کابل AudioQuest شنیدم.

درایور Uni-Q صدای فوق العاده Integrated داره, شاید شنونده ای كه در فركانس بالا و میانی به صدای دو درایوری عادت كرده در بعضی از نواحی فركانسی فكر كنه این درایو كمی عقب تره! اما در دراز مدت متوجه خواهد شد این درایور داره فركانس های صدارو كاملا بالانس پخش میكنه. اگر اهل موزیك با وكال بالا باشید (من نیستم) حتما درایور Uni-Q در اولین تراك شمارو Impress میكند.

صدای درایور Uni-Q اصلا فوروارد نمیشد. یک تراک از (Sarah Brightman) گذاشتم, آهنگ معروف و انصافا قشنگ "حرم" سارا برایتمن خواننده سوپرانو و زیر ترین وکال در خوانندگان اپرا دارد. صدای برایتمن اصلا نمیشه با سیستم بد گوش کرد, من یکی که تحملشو ندارم! با شناختی که از صدای KEF داشتم این تراک گذاشتم, درایور Uni-Q صدای برایتمن متفاوت تر از آنچه تا به حال شنیدم پخش نمیكرد, بهتر از این هم این صدارو شنیده بودم, اما نه در این کلاس خیلی بالاتر از این یکی, من صدای برایتمن دوست ندارم اما روی این سیستم خیلی بیشتر می توانستم این صدارو تحمل كنم. صدای این بلندگو در وکال گسترش زیاد داره, صدا جلو شنیده میشد اما اصلا فوروارد نمیشد.

اگر به نوع array بلندگو هم دقت كنید متوجه خواهید شده كه خطی طراحی شده, همه چیز در اختیار درایور Uni-Q خیلی سعی شده صدای باس Low distortion باشه تا كمترین تاثیر منفی روی درایور اصلی داشته باشد. اما بنظر من این درایور در یك كابینت کوچیک با پورت باس مثل مدل Q300 بیشتر خصوصیات موزیكالی خودشو نشان میده.

این بلندگو  Sealed Box سه درایو باس داره که یکی از درایورها Passive من از بلندگوهای سیلد آنچنان خوشم نمیاد, نمیدونم چرا! اما تا حالا صدای خوبی از بلندگوهای سیلد نشنیدم. Placement راحت تری دارن, حساسیت کمتری هم به آکوستیک نشان میدن, آرامش بیشتری در صدا دارن, اما فقط در ولوم پایین این خصوصیات حفظ می کنند! سری جدید KEF نسبت به سری XQ و Q کلاسیک باس کیپی داشت, ریتم صدا در ولوم پایین و بالا تغییر زیادی نداشت, صدای باس در ولوم پایین تا بالا یک دست بود. صدای باس ول نبود, کمتر صدای کابینت شنیده میشد, خیلی از بلندگوهای چند درایوری مشکل انعکاس كابینت در ولوم بالا دارند! و گاهی به اشتباه فکر می کنند این بازگشت صدا از آکوستیک بد, البته در اکثر موارد به همین دلیل اما در مواردی این خود کابینت که توان لازم برای کنترل و هدایت درست جریان صوتی در خود نداره, که باعث میشه در ولوم بالا صدای باس با یک انرژی اضافی و اذیت کننده شنیده شود, کابینت این بلندگو ها در زمان اجراهای سنگین وقتی دست روی پهلوی بلندگو بزارید ضربان ناشی از برخورد موج صوتی به دیواره های کناری بلندگو حس می کنید. هوای ایجاد شده توسط درایورها در کابینت جذب نمیشه و با کامپوننت های داخلی و دیواره های کابینت برخورد میکنه و باس بهم ریخته و با انرژی ناخوشایندی ایجاد می کنه.

سری جدید Q این مشکل با یک درایور پسیو تا حد قابل قبولی حل کرده, درایور پسیو موج صدا را تا حد زیاد جذب و تبدیل به انرژی میکانیکی میکند. گفتم صدای باس سری جدید خیلی كیپ تر از مدل های دیگر KEF هست. البته كاملا نمیشه گفت این سری باس بهتری نسبت به دیگر مدل های KEF دارند! من بسته به شرایط بد آكوستیكی كه تا به امروز KEF شنیدم میگم این مدل باس درست تری پخش می كرد.

 سری جدید Q انتخاب خوبی برای سیستم های درست حسابی سینمای خانگی, درایور Uni-Q آشفتگی کمی در ولوم های بالا دارد, همراه با پاسخ سریع و Distortion پایین که ایده ال برای یک بلندگوی مناسب است.

حتما سری جدید KEF Q تست کنید.

ارسال نظر

1.کاربران سایت باید هنگام ارسال دیدگاه از کلمات مناسب استفاده کنند. در صورت مشاهده‌ی کلمات رکیک و نامناسب، پیغام کاربر حذف شده و در صورت تکرار، نام کاربری و IP وی مسدود می‌شود.
2.لطفا در هنگام پاسخ دادن به سوالات از به کارگیری الفاظ و جملاتی تحقیرآمیز که باعث دلسردی کاربر سوال کننده شود خودداری کنید.


ورود اعضاء