Home Theater Center
مرکز بررسی سیستم های صوتی و تصویری

Knowing Blu-ray

باید بگم بین این چند ده تا فیلمی که روی مدیای بلوری تماشا کردم ، تصویر Knowing منحصر بفرد ترینشون بوده . تصاویر به شکل حیرت انگیزی درخشان و بی عیب هستن . فیلم ترکیبی از صحنه های تاریک ، کم نور ، روشن و درخشان هست . چندتا کلوز آپ جانانه و خب البته صحنه های Live و CG فراوان . تو قسمت های زیادی از فیلم مخصوصا اواخر فیلم به شدت از رنگ های گرم استفاده میشه و نتیجه فوق العادست . بدون شک این دیسک :

 is the Most GRAIN-FREE Disc Out there

سرتاسر فیلم به شکل حیرت انگیزی تصویر یکنواخت با جزئیات فراوان داره و هیچ خبری از گرین یا نویز یا به هم ریختگی و بلوکه شدن رنگ سیاه تو صحنه های تاریک نیست . من تو هیچ فیلمی نماهای پوست صورت رو به این یکنواختی ندیده بودم . یکدستی در نواحی سایه روشن روی پوست مثال زدنیه . من جزو اونایی هستم که خیلی از گرین خوشم نمیاد ، برای همین تصویر این فیلم رو بلوری واقعا شوکم کرد . هستند فیلمهایی که گرین تو اونها خیلی کم هستش اما من کوچکترین صحنه های که گرین قابل رویت داشته باشه ، تو این فیلم یادم نمیاد .

رنگ های سرد تو فیلم کم استفاده شده . شاید به ندرت تو فیلم رنگ سبز ببینید که خب تا حدودی بخاطر حال و هوای آخرالزمانی فیلم هستش . تصویر به قدری بی عیب بود که در موردش تو اینترنت یه سرچی کردم و متوجه شدم فیلم با دوربین خاصی به اسم RED ONE فیلم برداری شده که گویا تصویر رو با رزولیشنی در حدود ۴۰۹۶ در ۲۳۰۴ ضبط میکنه اونهم به شکل مستقیم روی دیسک سخت . این حسن خیلی بزرگیه و صد درصد بخش عظیمی از زیبایی بصری فیلم مدیون همین دوربین فیلم برداری هستش . ضبط مستقیم روی هارد دیسک یعنی خلاص شدن از تبدیل های هزینه بر و همچنین راحتی برای تدوین و اضافه کردن و در هم آمیختن جلوه های ویژه . یه نگاه به لیست فیلمهایی که با این دوربین فیلم برداری شدن انداختم و جز Angels & Demons فیلمی نبود که من دیده باشم اما بازهم علی رغم کیفیت بالای Angels & Demons اما باز تصویر به پای Knowing نمی رسید .

صحنه سقوط هواپیما جدای از زیبایی کار SFX به خاطر تاریک بودن فضا و همای بارونی و انفجارهای متعدد صحنه نابی از کار در اومده و مطمئنا تا مدت ها فراموش نمیشه . صحنه رسیدن طوفان خورشیدی به زمین و متلاشی شدن ساختمان ها هم یکی از صحنه های خوب فیلمه ، اون قدر خوب که شاید بعد از این سکانس کمتر از یک دقیقه ای آتش سوزی بزرگ حسابی گرمتون بشه !

صدا هم مثل تصویر عالی بود . تو صحنه های انفجار و برخورد هواپیما به زمین و همچنین صحنه فاجعه مترو صدا گذاری ماهرانه بود و بجا و مناسب از ساب استفاده شده بود . صداهای همهمه ، بارش بارون و تصادف و ... همه و همه عالی بودن . حجم صدای محیط و موسیقی هم به هیچ وجه ازار دهنده نبود .

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

فیلم یه قصه فاجعه ای آخرالزمانی با تم موجودات فضایی هستش . فیلم نه یه شاهکاره و نه یه فیلم خسته کننده . ضرباهنگ مناسب داره و هر از چندگاهی سکانس های خوب پر تعلیق . SFX مناسب و باور پذیر . صحنه های مربوط به آدم فضایی ها به شدت منو یاد سریال فوق العاده TAKEN میانداخت . به هر حال این فیلم یه فیلم کم ادعای سرگرم کنندست که شاید بعضی هارو به فکر فرو ببره . داستان سر راست و ساده است . من نمی دونم چرا همیشه تو فیلمای اینجوری ما همیشه با یه خانواده ناقص مملو از مشکلات روحی و روانی طرفیم . حالا باز خوبه اینجا یه شهردار بی رحم نیست که جان مردم رو فدای پول و اعتبار خودش بکنه  :

روز استقلال - جنگ دنیاها - گردباد - ترمیناتور ۲ - گودزیلا - من افسانه ام - نشانه ها و تلی از فیلم های تلویزیونی اینچنینی ....

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نسخه ای که دستم رسیده نسخه مخصوص استرالیا هستش و بسته بندی متفاوتی داره . یه قاب فلزی با داخلی از جنس پلاستیک که مثل کتاب باز و بسته میشه و به اسم Steelbook معروفه . پکیجینگ به شدت محبوبیه مخصوصا طی ۲ - ۳ سال اخیر . جوری که خیلی از خرده فروش ها و retailer ها نسخه های Exclusive شون رو با این پکیجینگ عرضه می کنن . همین چند ماه قبل Best Buy همه محصولات پیکسار رو با این بسته بندی عرضه کرد که چند روزه تموم شد و الآن با ۳ یا ۴ برابر قیمت تو ebay خرید و فروش میشه . علاوه بر زیبایی ظاهری که این نوع بسته بندی داره میشه گفت بالاترین درجه ایمنی رو هم به همراه میاره . درسته که درآوردن دیسک از هولدر قاب یه مقدار سخته ولی در عوض دیسک با هیچ ضربه اتفاقی از جاش در نمیاد . به هر حال Steelbook ها مقاوم ، زیبا و گران هستند و معمولا خیلی زود Out of Print میشن . امروزه فیلمها و بازیهای زیادی روی این نوع بسته بندی عرضه میشن :

حسین تقوی

ارسال نظر