Home Theater Center
مرکز بررسی سیستم های صوتی و تصویری

Transformers: Dark of the Moon Blu-ray Review

Transformers Dark of the Moon Blu-ray

قسمت سوم  Transformers ملقمه ای از تفکر سیاسی در خدمت "Zionist" اسپیلبرگ و هنر فوق العاده مایکل بی در ساخت جلوه های ویژه است.

شعارهای به سطح آمده این فیلم حالمو بهم میزنه! ۱۵ دقیقه بیشتر از فیلم نمیگذره که صدای اپتیموس پرایم بصورت Voice over شروع میکنه به گفتن شعارهای دو قسمت قبل اما این بار خیلی جدی تر! نشان دادن محلی در بیابان و معرفی این محل با این عنوان ( Middle East . Illegal Nuclear Site ) خاورمیانه سایت هسته ای غیر مجاز. نشان دادن یک لیموزین سیاه که پرچم ایران برعکس دو طرف این ماشین نصب شده! من واقعا نمی دونم پرچم کشورها روی ماشین های سیاسی برعکس نصب میشه؟ شاید هم میشه و من نمی دونم؟ برای اولین بار دیدم سرباز های که محافظ سایت هسته ای غیر مجاز بودند فارسی صحبت می کنند و در ادامه... و سکانس بعدی نیروگاه چرنوبیل اکراین. چی به یاد شما میاد؟ از طرفی دارن ایرانی رو از فاجعه هسته ای می ترسونند و در اصل فیلم دارن خاورمیانه و ایران دشمن بشریت معرفی می کنند! 

  سکانس های در فیلم هست که شهر در تاریکی و غبار و مورد حمله ربات های بیگانه نشان میده! در دو قسمت قبل فقط شاهد جنگهای خیابانی بودیم. اما در این سومی دقیقا صحنه های از فیلم جنگ دنیاهای اسپیلبرگ بازسازی شده! در جنگ دنیاها هیولاهای که از زمین بیرون آمده بودند چیزی شبیه به نور یا انواج به مردم شلیک می کردند و در یک لحظه انسان تبدیل به خاکستر میشد و فقط لباسش در هوا باقی می ماند! دقیقا همین صحنه را این بار توسط روبات های محاجم میبینیم که به مردم شلیک می کنند و همه تبدیل به خاکستر می شوند.

از این بحث بگذریم.

در تحلیل ها نوشتن که صدا و تصویر این فیلم دیگه آخرش! از این بهتر نیست! من هم کاملا تایید میکنم در این سه گانه, مخصوصا قسمت دوم و این یکی سوم شاهد تصویر فوق العاده خیره کننده ای هستم, در این هیچ شکی نیست و نمیشه در دنیای خیال ازش ایرادی گرفت. اما اگر تصویر این سه گانه را با دنیای واقعی مقایسه کنیم, این سه گانه تصویر خوبی نداره, در دنیای واقعی رنگ پوست آدمها این رنگی که در این فیلم میبینیم نیست!  رنگ وسایل و شهر در هیچ جای دنیا این رنگی نیستند! همه چیز رنگ آمیزی شده و این اصلا نمیتونه در واقعیت وجود داشته باشد! 

 اما در دنیای واقعی ماشین ها روبات نمیشن, روبات ها حرف نمیزنند و خون هم ندارن! پس در این دنیا این تصویر قبول میکنیم و میگیم در این فضای خیالی همه چیز فوق العاده عالی.

تصویر قسمت سوم در تمام طول فیلم, بدون نویز دیجیتال و گرین اذیت کننده است. گرین ذره بینی در بافت پوست و پس زمینه تصویر هست, اما همانطور که گفتم یک گرین زیبا و ذره بینی میبینیم که هیچ تاثیر منفی در جزئیات تصویر ندارد. رنگ ربات ها مثل دو قسمت قبل و در بعضی صحنه ها حتی بهتر از دومی فوق العاده درخشان هستند. بافت اشیا کمی بهتر از دو قسمت قبل است. تصویر قسمت سوم بسیار تمیز, دقیق و درخشان است. (اما اصلا مناسب تست سیستم نیست)

صدا: Dolby True HD 7.1

نکته جذاب قسمت سوم  صدای حجیم و پیک های لحظه ای بود که وارد چهار کانال ساراند میکرد! و این خیلی عالی بود, در تحلیل Resident Evil: Afterlife گفتم در فیلم های سه بعدی نقش کانال های ساراند بسیار مهم و تاثیر تصویر سه بعدی را چندین برابر میکند. در قسمت سوم Transformers چه خبر بود در کانال های ساراند, در بعضی صحنه ها برای هر کانال یک افکت جداگانه تنظیم شده بود. فقط ای کاش این فیلم روی نسخه بلو-ری با صدای dts-hd بود! همین دالبی بودن باعث شده بود صدا در بعضی صحنه ها خیلی تنبل بین کانال ها حرکت کنه! درست مثل صحنه های آهسته فیلم که کم هم نبود, در بعضی لحظه ها احساس میکردم حرکت افکت ها صدا از کانال جلو به عقب تنبل! انگار صدا کش میومد و این فقط به دلیل دالبی بودن صداست! افکت های کانال LFE هم کمی گنگ بودن که باز بر میگرده به صدای دالبی, در قسمت اول هم صدا تنبل و کش دار بود.

در نهایت Transformers: Dark of the Moon تصویر فوق العاده خیره کننده و صدای قابل قبول برای دالبی دارد.

ارسال نظر